Ćwiczenie koncentracji – Czarna kula
W ciągu dnia znajdź sobie 3-5 minut wolnego czasu (najlepiej rano lub wieczorem). Wyłącz wszystkie powiadomienia i przychodzące wiadomości, oprócz budzika – ten ustaw na 2 minuty (postaraj się, aby dźwięk sygnału był przyjemny dla ucha, a nie świdrujące ucho DZYŃ, DZYŃ, DZYŃ!!!). Usiądź wygodnie, nastaw budzik i zamknij oczy. Wyobraź sobie idealnie czarną kulę na idealnie białym tle. Przez te 2 minuty staraj się koncentrować na czarnej kuli i odrzucać inne obrazy, wyobrażenia i myśli. Jednocześnie oddychaj spokojnie i równomiernie.
Po 2 minutach usłyszysz budzik – otwórz oczy. Zapisz na kartce wszystkie myśli i obrazy, które w czasie tych 2 minut do Ciebie dotarły – zachowaj tę kartkę na później.
Następnego dnia powtórz ćwiczenie, tym razem ustawiając budzik na 4 minuty. Koncentruj się na czarnej kuli na białym tle i odrzucaj inne myśli. Gdy otworzysz oczy, zapisz na kolejnej kartce wszystkie obrazy i myśli, które przyszły Ci do głowy przez te 4 minuty.
Trzeciego dnia koncentruj się na czarnej kuli przez 6 minut, czwartego dnia – 8 minut, a ostatniego, piątego dnia – 10 minut.
Piątego dnia oprócz 10-minutowej koncentracji na czarnej kuli czeka Cię jeszcze jedno zadanie. Spójrz na pięć zapisanych przez siebie kartek i zaznacz te myśli i obrazy, które pojawiały się najczęściej. To będzie obszar do dalszej pracy.
Tak jak sama koncentracja na czarnej kuli pomaga w uregulowaniu akcji serca i oddechu, obniżeniu ciśnienia i poziomu kortyzolu oraz w ogólnym fizycznym funkcjonowaniu, tak określenie myśli, które najczęściej pojawiają się w naszej głowie pomaga w zauważeniu ważnych obszarów w naszym życiu, o które trzeba zadbać.
Stosuj to ćwiczenie wtedy, kiedy potrzebujesz. Będę wdzięczny jeśli napiszesz mi jak to pomogło Ci w codziennym funkcjonowaniu i co dzięki temu zyskałaś/zyskałeś. Możesz również porozmawiać ze mną na temat powtarzających się myśli i obrazów – na pewno pomogę 😉
A dlaczego czarna kula na białym tle?
W niektórych ćwiczeniach sugeruje się koncentrację na wybranym przez siebie przedmiocie, jednak to rodzi pewne skojarzenia i przypływanie myśli związanych z tym przedmiotem. Czarna kula na białym tle jest, moim zdaniem, najbardziej wolna od takich powiązanych emocjonalnie i życiowo skojarzeń. Dodatkowo ten obraz jest bardzo wyraźny, co ułatwia koncentrację oraz jakiekolwiek zmiany perspektywy czy obroty (często robią tak osoby o wysokim poziomie wyobraźni przestrzennej) dają taki sam obraz – ciągle widzimy czarną kulę na białym tle.